Slovníček pojmů

Tento oddíl vysvětluje některé termíny použité v Nápovědě.

přesnost

Blízkost měření nebo souřadnice ke skutečné nebo akceptované hodnotě.

almanach

Data vysílaná GNSS družicemi obsahující údaje o oběžné dráze všech družic, korekci hodin a parametry zpoždění atmosféry. Almanach usnadňuje rychlé obdržení SV. Údaje o oběžných datech jsou složkou efemerid se sníženou přesností.

Úhly a délka

Měření vodorovných a svislých úhlů a šikmých délek.

Pouze úhly

Měření vodorovných a svislých úhlů.

anotace

Značky ve snímcích, které slouží k objasnění snímků.

atributy

Charakteristika nebo vlastnost prvku v databázi. Všechny prvky mají geografickou polohu jako atribut. U ostatních atributů záleží na typu prvku. Například, trasa má jako atributy název nebo číslo, typ povrchu, šířku, počet pruhů a tak dále. Hodnota každého atributu je zvolena z škály možných hodnot, která se nazývá doména. Hodnota zvolená k popsání určitého prvku se nazývá hodnota atributu.

Autolock

Schopnost automatického zacílení a sledování cíle.

automatické skupiny

Postup automatického několikanásobného měření na observované body.

autonomní poloha

Nejméně přesná poloha, kterou může GNSS přijímač poskytnout. Fixovaná poloha je vypočtena jedním přijímačem pouze z družicových dat.

azimut

Vodorovný směr v relativním vztahu k definovanému souřadnicovému systému.

orientace

Bod se známými souřadnicemi, nebo známý azimut ze stanoviska přístroje použitý na orientaci přístroje během určování stanoviska.

základnová stanice

Při GNSS měření se měří a počítají vektory (relativní poloha jednoho přijímače vůči jinému). Základnová stanice funguje jako poloha, ze které jsou odvozeny všechny neznámé polohy. Základnová stanice je anténa a přijímač postavený na známé pozici speciálně pro získávání dat pro použití v diferenčních opravných rover souborech.

baud

Jednotka přenosové rychlosti (z jednoho binárního digitálního zařízení na jiné) použitá pro popsání sériové komunikace; obyčejně jeden bit za sekundu.

BIM

Informační model budovy (BIM) je proces, při kterém je plánování, projektování, konstrukce a údržba budov a dalších objektů, jako jsou silnice, mosty nebo infrastruktura řízena pomocí digitálních 3D modelů.Informace o formátech souborů modelu BIM podporovaných v programu , naleznete v Trimble Access tématu Modely BIM.

C/A (Coarse Acquisition) kód

Pseudonáhodný (PRN) kód vmodulovaný do L1 signálu. Tento kód pomáhá přijímači vypočítat vzdálenost z družice.

změna polohy

Označuje, když se čelní strana konvenčního nástroje, který měří pozorování, mění mezi čelní stranou 1 a čelní stranou 2. Na servo přístroji se toto děje automaticky.Na robotickém přístroji se toto stane, když kliknete na Změnit čelní stranu v softwaru Trimble Access.Na mechanickém přístroji musíte na přístroji změnit čelní stranu ručně.

CMR

Compact Measurement Record. Družicová vysílací zpráva, která je vysílána základnovým přijímačem a použitá při RTK měření k výpočtu přesných základnových vektorů od základny k roveru.

geometrie (konstelace)

Specifický počet družic použitý při výpočtu poloh: tři družice pro 2D fixovanou polohu, čtyři družice pro 3D fixovanou polohu.Všechny družice viditelné GNSS přijímačem v jednom okamžiku.Optimální konstelace má nejmenší PDOP.Viz také PDOP.

konstrukční odsazení

Zvláštní vodorovné a/nebo svislé odsazení délky, umožňující pracovat přístroji bez porušení vytyčovacích kolíků.

konstrukční bod

Bod změřený použitím volby "quick fix" v COGO.

pevný bod

Bod na Zemi, který má přesně určenou polohu.

konvenční měření

Při konvenčním měření je kontroler připojen ke konvenčnímu přístroji, jako je například totální stanice.

zakřivení a refrakce

Korekce měřeného svislého úhlu ze zakřivení Země a refrakce způsobené zemskou atmosférou.

datová zpráva

Zpráva obsažená v GNSS signálu, která oznamuje polohu a stav družice a korekci hodin. Také obsahuje informaci o stavu dalších družic a jejich přibližné poloze.

kód vloženého bodu

Kód vloženého bodu.

číslo vloženého bodu

Číslo vloženého bodu.

Diferenční měření

Přesné měření relativní polohy dvou přijímačů sledujících současně stejné družice.

Direct Reflex (DR)

Typ elektronického měření délek, který může měřit na neodrazné cíle.

model posunutí

Model pohybu bodů na povrchu Země v důsledku pohybu desky, akumulace tektonického kmene, seismické/postseismické deformace, glaciální iostatické úpravy a/nebo jiných geologických nebo antropogenních procesů, které způsobují významné změny souřadnic na velkých plochách. Používá se k šíření souřadnic z jedné epochy (například epochy měření) do druhé (například referenční epocha vybraného globálního referenčního data).

DOP (Dilution of Precision)

Indikátor kvality měření polohy GNSS. DOP bere v úvahu relativní umístění každého satelitu vzhledem k ostatním satelitům, stejně jako jejich geometrii vzhledem k přijímači GNSS. Nízké hodnoty DOP znamenají větší přesnost při určení polohy bodu. Standardní DOPy pro GNSS jsou:
– PDOP – Poloha (tři souřadnice)
– GDOP – Geometrie (tři souřadnice a čas)
– RDOP – Relativní (Poloha, časově zprůměrovaná)
– HDOP – Horizontální (dvě horizontální souřadnice)
– VDOP – Vertikální (pouze výška)
– TDOP – Čas (chyba hodin pouze)

Doplerovský posun

Zdánlivá změna ve frekvenci signálu, způsobená relativním pohybem družic a přijímače.

DRMS

Vzdálenost střední kvadratické hodnoty. In Trimble Access, DRMS je odhad kořenového středního čtverce radiální vzdálenosti od skutečné polohy k pozorované poloze. DRMS je jednou z dostupných možností pro zobrazení odhadů přesnosti GNSS v softwaru Trimble Access. Viz Přesné zobrazení.

DTM

Digitální model terénu. Digitální reprezentace tvaru povrchu ve třech rozměrech. Reprezentovaným povrchem může být existující terén, navrhované povrchy nebo kombinace obojího. Typy DTM zahrnují mřížkové terénní modely (.dtm), triangulované terénní modely (.ttm) a triangulované DTM v souboru LandXML.

dvojfrekvenční přijímač

GNSS přijímač, který využívá oba L1 a L2 signály z GNSS družic. Dvojfrekvenční přijímač může vypočítat přesnější polohu při delších vzdálenostech a horších podmínkách, protože kompenzuje ionosférickou refrakci.

odsazení na dva hranoly

Měření vodorovného, svislého úhlu a šikmé vzdálenosti na dva hranoly umístěné na jedné výtyčce pro určení polohy zakrytého bodu.

Soubory DXF

Soubor DXF je 2D nebo 3D vektorový grafický formát souboru vytvořený ze softwaru CAD, jako je AutoDesk.DXF znamená Drawing Exchange Format.

Zaměřeno na Zemi,Připojeno k zemi (ECEF)

Kartézský souřadnicový systém vyjadřující souřadnice v počátečním Globální bodě.Střed tohoto souřadnicového systému je v těžišti Země.Osa z splývá se střední rotační osou Země a osa x prochází skrz 0° S a 0° V. Osa y je kolmá na rovinu os x a z.

excentrický objekt

Měření vodorovného a svislého úhlu a šikmé vzdálenosti při měření kruhového objektu (například sloup). Na bok objektu se navíc měří vodorovný úhel pro výpočet poloměru objektu a polohy středu objektu.

EGNOS

European Geostationary Navigation Overlay Service . Satelitní systém (SBAS), který poskytuje diferenční korekce pro GNSS.

nadmořská výška

Výška nad hladinou moře. Svislá vzdálenost nad geoidem.

elevační maska

Úhel, při jehož zmenšení Trimble nedoporučuje měřit na družice. Normálně nastaven na 10 stupňů pro vyhnutím se interferenčním problémům z budov a stromů a multipath chyb (vícenásobný odraz).

elipsoid

Matematický model Země vytvořený rotací elipsy kolem vedlejší osy.

efemeridy

Aktuální předpovědi polohy družice (trajektorie) vysílané v datové zprávě.

epocha

Měřící interval GNSS přijímače. Epocha se liší dle metody měření: – při real‑time měřeních je nastavena na jednu sekundu – při postprocesních měřeních může být nastavena v intervalu mezi jednou vteřinou a jednou minutou.

I. poloha (PI)

Měřící poloha přístroje, kde je vertikální kruh běžně na levé straně dalekohledu.

II. poloha (PII)

Měřící poloha přístroje, kde je vertikální kruh běžně na pravé straně dalekohledu.

Měření FastStatic

Typ GNSS měření. Měření FastStatic je postprocesní měření, které vyhodnocuje až 20 minutové observace pro sběr surových GNSS dat. Data jsou zpracována postprocesně pro dosažení sub‑centimetrové přesnosti.

prvek

Reprezentace objektu z reálného světa v mapě. Prvky mohou být reprezentovány body, liniemi nebo polygony. Vícebodové prvky se skládají s více než jednoho bodu, ale odkazují se pouze na jednu sadu atributů v databázi.

Kódy

Jednoduše popisující slova nebo zkratky, které popisují kód bodu.

fixované řešení

Ukazuje, že byly vyřešeny ambiguity a měření je inicializováno. Nejpřesnější typ řešení.

float řešení

Ambiguity nebyly vyřešeny a měření není inicializované.

FSTD (fast standard)

Metoda měření jedné vzdálenosti a jednoho úhlu pro určení bodu.

GAGAN

GPS Aided Geo Augmented Navigation. Regionální satelitní rozšiřovací systém (SBAS) implementovaný indickou vládou.

Galileo

Galileo je globálním navigačním systémem (GNSS) budovaný Evropskou Unií (EU) a Evropskou Vesmírnou Agenturou (ESA). Galileo je alternativou a doplněním GNSS k polohovým systémům U.S. Global Positioning System (GPS) a ruskému GLONASS.

GDOP

Geometric Dilution of Precision.Vztah mezi chybami v poloze uživatele a času a chybami v poloze družice.Viz také DOP.

GENIO

Soubor GENeric Input Output exportovaný mnoha softwary pro navrhování tras. Definuje trasu množstvím řetězců.Viz také Řetězec.

geodetický referenční systém

Matematický model, který "pasuje" na část geoidu (fyzický povrch Země).

geoid

Povrch gravitačního potenciálu, který se blíží hladině moře.

Globální

Globální je krátký název formuláře, který odkazuje na souřadnice v Globální referenční datum.

Globální referenční datum

Globální referenční datum je datum měření RTK, jako je referenční rámec základnových stanic včetně VRS. Software Trimble Access určuje použití souřadnicového systému a zóny Globální referenční datum použití souřadnicového systému a zóny, které jste vybrali z knihovny souřadnicových systémů.

Pokud v úloze provádíte měření RTK, musíte se ujistit, že vybraný zdroj korekce v reálném čase poskytuje pozice GNSS ve stejném datu, jaký je zadán v poli Globální referenční datum na obrazovce vlastností úlohy Výběr souřadnicového systému.

Globální referenční etapa

Globální referenční etapa je etapa realizace Globální referenční datum.Software Trimble Access určuje Globální referenční etapa použití souřadnicového systému a zóny, které jste vybrali z knihovny souřadnicových systémů.

GLONASS

GLObal NAvigation Satellite System (GLONASS) je globální navigační satelitní systém (GNSS) budovaný ruskou vládou a ruskými vzdušnými silami. GLONASS je alternativní a doplňující GNSS pro U.S. Global Positioning System (GPS), evropký systém Galileo a japonský Quasi‑Zenith Satellite (QZSS).

GNSS měření

Global Navigation Satellite System (GNSS) - globální navigační družicový systém. Standardní všeobecný termín pro družicové navigační systémy poskytující polohová data s celosvětovým pokrytím.

GNSS měření

Při GNSS měření je kontroler připojen ke GNSS přijímači.

GPS

Global Positioning System (GPS) je globální navigační satelitní systém (GNSS) spravovaný U.S. vládou. GLONASS je alternativní a doplňující GNSS pro U.S. Global Positioning System (GPS), evropký systém Galileo a japonský Quasi‑Zenith Satellite (QZSS).

GPS čas

Měření času použité systémem NAVSTAR GPS.

Odsazení Hz úhlu

Měření svislého úhlu a šikmé délky. Vodorovný úhel je poté změřen odděleně, většinou na bod zakrytý překážkou.

Pouze Hz úhel

Změření vodorovného úhlu.

HDOP

Horizontal Dilution of Precision.Viz také DOP.

Helmertovo vyrovnání

Helmertova transformace je transformace souřadnic, která využívá rotaci, škálování a přechodnice. Horizontální vyrovnání v GNSS kalibraci na okolní body je 2D forma Helmertovy transformace a může se také použít pro výpočet protínání.

high dynamic range
(HDR)

Při zapnutém high dynamic range se při stisku spouště pořídí více snímků, každý s jinou expozicí. Během HDR zpracování jsou snímky proloženy a vytvoří ucelený snímek s lepším vyvážením barev pro zobrazení více detailů, než by bylo možné na běžném snímku. Pro snímky pořízené pomocí totální stanice s technologií Trimble VISION probíhá HDR zpracování v Trimble Business Center po importu dat.

vodorovný kruh

Dělený nebo elektronický digitální disk, na kterém jsou měřeny vodorovné úhly.

výška přístroje

Výška přístroje nad stanoviskem.

stanovisko

Bod, na kterém je přístroj.

celočíselná ambiguita

Celý počet cyklů fáze pseudovzdálenosti mezi GNSS družicí a GNSS přijímačem.

integrované měření

Při integrovaném měření je kontroler připojen jak ke konvenčnímu přístroji, tak ke GNSS přijímači.V Trimble Access je možné přepínat mezi těmito dvěma přístroji v rámci jednoho jobu.

ionosféra

Pásmo nabitých částic 130 až 190 kilometrů nad povrchem Země. Ionosférická refrakce ovlivňuje přesnost GNSS měření při měření na dlouhé vzdálenosti s jednofrekvenčním přijímačem.

K faktor

K faktor je konstanta definující výškový oblouk trasy.
K = L/A, kde:
L je délka oblouku
A je rozdíl mezi příštím a předchozím spádem v %.

Signál L1

Primární L‑pásmo používané GNSS družicemi k vysílání družicových dat.

Signál L2

Sekundární L‑pásmo používané GNSS družicemi k vysílání družicových dat. Blok GPS družic IIR‑M a novějších bude vysílat přidaný signál na L2 nosné vlně nazvaný L2C.

Signál L5

Třetí L‑pásmo používané GNSS družicemi k vysílání družicových dat. Tento signál je přidán k družicím GPS bloku IIF a novějším.

LandXML soubory

Soubor LandXML je formát souboru XML pro konstrukční inženýrské návrhy a přehled měřených dat, jako jsou body, povrchy, potrubní sítě a návrhy tras.

Místní datum

Software Trimble Access určuje použití souřadnicového systému a zóny Místní datum, které jste vybrali z knihovny souřadnicových systémů.

režimy měření

Úhly se měří a zprůměrují se jako jedna vzdálenost a měří se pomocí jednoho z následujících režimů měření: Standard (STD), Fast Standard (FSTD), Tracking (TRK). STD mód je označen S vedle ikony přístroje na stavovém panelu. Je změřen jeden úhel a jedna vzdálenost. FSTD mód je znázorněn písmenem F vedle ikony přístroje na stavovém panelu. Úhly a délky jsou kontinuálně měřeny. TRK mód je označen T vedle ikony přístroje na stavovém panelu.

mechanický přístroj

Konvenční nástroj, který se musí ručně otočit, aby se změnila čelní strana nebo poloha cílů. Porovnání se servo přístrojem.

MGRS

Military Grid Reference System

MSAS

MTSAT Satellite‑Based Augmentation System. Satelitní systém (SBAS), který poskytuje diferenční korekce pro GNSS v celé oblasti pokrytu, konkrétně v Japonsku.

multipath (vícenásobný odraz)

Interference - podobná jako "obraz duchů" na televizní obrazovce. Multipath se vyskytuje, když GNSS signály přichází do antény různými cestami.

připojení na vztažné body

Vyrovnání souřadnic, které je aplikováno na konvenční měření s množstvím orientací nebo na job s GNSS kalibrací na okolní body. Během určování stanoviska plus, protínání nebo GNSS kalibrace jsou vypočteny odchylky pro každý měřený pevný bod. Vypočtené vzdálenosti z každého nového bodu na pevné body použité v určení stanoviska nebo v kalibraci, jsou použity pro určení souřadnicového vyrovnání na nové body.

NMEA

Standard zařízený National Marine Electronics Association (NMEA), který definuje elektrické signály, vysílané protokoly, časování a formáty pro navigační komunikační mezi námořními navigačními přístroji.

NTRIP

Síťový přenos RTCM přes internetový protokol

měření

Měření provedené mezi body pomocí měřického vybavení, včetně GNSS přijímačů a konvenčních přístrojů.

OmniSTAR

Satelitní systém, který vysílá GPS korekce.

P‑kód

„Přesný“ kód vysílaný GPS družicemi. Každá družice má jedinečný kód, který je modulován do nosných vln L1 a L2.

parita

Způsob kontroly chyb použitý při ukládání a přenosu binárních digitálních dat. Volby pro kontrolu parity obsahují Even, Odd, nebo None (žádný).

PDOP

Position Dilution of Precision - poloha, bezjednotkové číslo, které vyjadřuje vztah mezi chybami v poloze uživatele a chybami v poloze družic.

PDOP maska

Nejvyšší hodnota PDOP, při které přijímač vypočítá polohy.

mračno bodů

Sada bodů v 3D prostoru.

křivka

Křivky jsou dvě nebo více čar nebo oblouků spojených dohromady. Čára je jednoduchá čára mezi dvěma body.

systém pro určení polohy

Systém obsahující přístrojovou a výpočetní část pro určení geografické polohy.

postprocesní zpracování

Zpracování družicových dat na počítači po jejich sběru v terénu.

postprocesní kinematika

Typ GNSS měření. Při postprocesní kinematice se ukládají surová stop‑and‑go a kontinuální měření. Data jsou postprocesně zpracována pro dosažení centimetrové přesnosti.

PPM

Miliontina (PPM) - korekce používaná na měřenou šikmou délku k opravení vlivu atmosféry. PPM je určeno naměřeným tlakem a teplotou spolu se specifickými konstantami přístroje.

přesnost

Hodnota určující jak blízko se nezávisle změřené hodnoty pohybují okolo vypočtené hodnoty, která indikuje opakovatelnost jednoho nebo sady měření.

konstanta hranolu

Délkové odsazení mezi středem hranolu a bodem, na který se měří.

zobrazení

Používá se pro vytvoření rovinných map, které reprezentují povrch Země nebo část povrchu Země.

QZSS

Quasi‑Zenith Satellite (QZSS) je japonský satelitní systém budovaný japonskou vesmírnou agenturou (JAXA). QZSS je doplňujcí systém k U.S. Global Positioning System (GPS), ruskému GLONASS a evropskému Galileo. QZSS je také satelitní systém (SBAS).

RDOP

Relative Dilution of Precision. DOP-Relativní. Viz také DOP.

real‑time diferenční měření

Typ GNSS měření. Real‑Time Differential Survey – používá diferenciální korekce ze základny přijímače nebo SBAS nebo OmniSTAR satelitu pro získání sub‑metrové přesnosti v roveru.

real‑time kinematika a ukládání dat

Typ GNSS měření. Real‑time kinematika a ukládání dat ukládá surová GNSS data během měření RTK. Surová data mohou být zpracována postprocesně, pokud je potřeba.

Měření real‑time kinematic a infill

Typ GNSS měření. Real‑time kinematic a infill Vám umožní pokračovat v kinematickém měření, pokud je přerušeno spojení se základnou. Data infill musí být zpracována postprocesně.

referenční stanice

refline

Metoda zřízení polohy obsazeného bodu relativně k základní čáře měřením na dva známé nebo neznámé body.

oblast

Oblast obsahuje body skenování z jednoho nebo více cloudů bodů skenování RCWXnebo z jiných oblastí.Vytvořte oblast, která bude zahrnovat pouze skenovací body, které vás nejvíce zajímají. Oblast je zvláště užitečná při provádění povrchové kontroly.

protínání

Proces zjišťování souřadnic bodu měřením na dva nebo více známé body.

RMS

Střední kvadratická hodnota. Používá se pro vyjádření přesnosti měřeného bodu. Je to poloměr kružnice chyb, do které by mělo přibližně padnout 70% fixovaných poloh.

RMT

Remote target

robotické měření

Měření, v němž je kontroler řízen softwarem Trimble Access je připojeno přes rádio ke konvenčnímu přístroji tak, aby mohl být nástroj řízen roboticky ze softwaru Trimble Access.

skupiny

Konvenční metoda vícenásobného měření na mnohonásobný počet bodů.

rover

Mobilní GNSS přijímač a počítač sbírající data v terénu. Poloha rover přijímače může být diferenčně opravena relativně k základnovému GNSS přijímači.

RTCM

Radiotechnická komise pro námořní služby. Radiotechnická komise pro námořní služby – zřízená komise pro definici diferenčních dat pro real‑time diferenční korekce pro rover GNSS přijímače. Existují dva typy RTCM zpráv diferenčních korekcí, ale všechny Trimble GNSS přijímače používají novější RTCM protokoly typ 2 nebo typ 3.

RTK

Real‑time kinematic, typ GNSS měření.

SBAS

Satellite Based Augmentation System. SBAS je založen na diferenčním GNSS, ale využívá širokou síť referenčních stanic (například WAAS, EGNOS, MSAS). Korekce a další informace jsou šířeny pomocí geostacionárních družic.

servo přístroj

Konvenční přístroj, který je vybaven servomotory, což umožňuje přístroji změnit čelní stranu a sledovat cíle automaticky.Porovnání s mechanickým přístrojem.

Je-li servo přístroj vybaven i rádiem, můžete jej použít v robotickém měření, kde je přístroj řízen prostřednictvím softwaru Trimble Access.

Shapefily

Soubor Shape je vektorový formát ukládání dat ESRI pro ukládání geografických znaků a bodů, čar nebo mnohoúhelníků, a také jako informace o atributech.

jednofrekvenční přijímač

Typ GNSS přijímače, který používá pouze L1 GNSS signál. Není zde kompenzace vlivu ionosféry.

ofset jedné vzdálenosti

Měření vodorovných a svislých úhlů a šikmých délek. Plus navíc délkové odsazení k poloze zakrytého bodu.

SNR

Poměr signál‑šum, měří sílu družicového signálu. SNR rozpětí je od 0 (žádný signál - družice není dostupná) do 99 (výborný signál). Typická kvalitní hodnota je 40. GNSS systém většinou začne používat družici, když je SNR větší jak 25.

staničení

Vzdálenost nebo interval podél linie, oblouku, osy, trasy, nebo tunelu.

Určení stanoviska

Postup určení souřadnic stanoviska a nastavení orientace přístroje na orientační bod nebo body.

řetězec

Řetězec je řada 3D bodů spojených dohromady. Každý řetězec představuje jediný prvek, jako podélnou souvislou čáru vyznačující okraj nebo osu vozovky.

povrch

Povrch je 3D digitální reprezentace topografie, tvořená sítí souvislých trojúhelníků, která je uložena jako soubor Trimble Terrain Model (TTM).

kontrola povrchu

Funkce Cogo pro Kontrola povrchu porovnává cloud bodu skenování jako postaveného povrchu s referenčním povrchem a vypočítá vzdálenost k referenčnímu povrchu pro každý bod skenování a vytvoří kontrolní mračno bodů. Vybraným referenčním povrchem může být vodorovná rovina, svislá rovina, nakloněná rovina, válec, jiné skenování nebo existující soubor povrchu, například soubor DTM nebo model BIM. oblast můžete vytvořit tak, aby do kontroly zahrnula pouze body skenování, které vás zajímají.

převýšení

Pokud jde o projekt trasy, převýšení se vztahuje k přidání dalšího spádu (naklonění) na zakřivení silnice, které pomáhají vozidlům vyrovnávat zakřivení. Přidání převýšení pomáhá při dosažení požadované projektové rychlosti pro zakřivení. Převýšení je obecně definováno ve spojení s rozšíření.

SV

Satellite Vehicle (nebo Space Vehicle) - družicové/vesmírné vozidlo.

výška cíle

Výška hranolu nad měřeným bodem.

TDOP

Time Dilution of Precision.Viz také DOP.

TOW

Čas týdne v sekundách, od sobotní půlnoci/nedělního rána.

sledování

Proces přijímání a rozpoznávání signálů z družice.

režim tracking

Používá se při měření pohybujících se cílů.

Tracklight

Viditelné světlo, které navádí figuranta do správného směru.

pořad

Polygon je formován měřením řady bodů ve staničení polygonu a následném spojením do okruhu. Zavřený polygon je tvořen, když je okruh končí v počátečním bodu. Je užitečný pro měření velkých ploch, které jsou definovány hranicí. Otevřený polygon je tvořen, když okruh končí v jiném bodě než je výchozí bod. To je užitečné pro měření úzkého pásu země, jako je pobřeží nebo průchod pro trasu. Platné stanovisko pořadu má jedno nebo více měření orientace na předchozí stanovisko pořadu a jedno nebo více měření na další stanovisko pořadu. Pro výpočet ukončení polygonu musí být nejméně jedno měření vzdálenosti mezi po sobě následujícími body použitými v polygonu.

Trimble Terrain Model

Soubor Trimble Terrain Model (TTM), který reprezentuje 3D model terénu jako síť souvislých trojúhelníků.

USNG

United States National Grid - národní grid U.S.

UTC

Universal Time Coordinated (řízený světový čas). Čas založený na místním středním slunečním čase v Greenwichském poledníku. Viz také GPS čas.

VBS

Virtuální základna.

VDOP

Vertical Dilution of Precision.Viz také DOP.

svislý kruh

Dělený nebo elektronický disk, na kterém jsou měřeny svislé úhly

VPI

Výškový bod průniku.

WAAS

Wide Area Augmentation System. A satellite‑based augmentation system (SBAS) that improves the accuracy and availability of the basic GNSS signals over its coverage area, which includes the continental United States and outlying parts of Canada and Mexico.

Váhový exponent

Váhový exponent je používán při výpočtech Připojení na vztažné body. Když má být vyrovnání použito při výpočtu nového bodu, počítané délky z každého nového bodu na pevné body použité při určení stanoviska, mají váhy podle váhového exponentu.

rozšíření

Pokud jde o projekt trasy jedná se o rozšíření trasy kolem zakřivení, aby byla zajištěna dostatečná bezpečnosti pro vozy vyrovnávající zakřivení. Rozšíření je obecně definováno ve spojení s převýšení.

WGS‑84

World Geodetic System (1984), matematický elipsoid používaný v GPS od ledna 1987. Viz také elipsoid.