Nastavení Cogo
Konfigurace nastavení Cogo pro úlohu:
- Klikněte na a vyberte Úkol. Aktuální úloha je již vybrána.
- Klikněte na Vlastnosti.
- Klikněte na Nastavení Cogo.
- Změna polí podle potřeby.
Pole Vzdálenost definuje jaké vzdálenosti jsou zobrazovány a vypočítání v software. Objeví se pole Vzdálenosti na obrazovce Nastavení Cogo a na některých obrazovkách Vložit a Cogo Volby.
Pokud jsou Vzdálenosti nastavené na... | Délka nebo oblast se vypočítá... |
---|---|
Ground | Ve střední výškové kótě |
Elipsoid | Na povrchu elipsoidu |
Grid | Přímo z grid souřadnic |
Následující obrázek ukazuje volby mezi body A a B.
Pokud je souřadnicový systém pro úlohu definován jako Pouze měřítkový faktor, nemohou být zobrazeny elipsoidické délky.
Ground délka je vodorovná vzdálenost vypočtená mezi dvěma body a rovnoběžná se zvoleným elipsoidem v průměrné výšce.
Pokud byl v úloze definován elipsoid a políčko Délky je nastaveno na Ground, je vypočtena vzdálenost rovnoběžně s elipsoidem. Pokud nebyl elipsoid definován, je použit elipsoid WGS‑84.
Pokud je políčko Délka nastaveno na Elipsoid, aplikuje se korekce a všechny délky jsou vypočítány, jako by byly na místním elipsoidu, který je obvykle velmi blízký hladině moře. Pokud nebyl specifikován žádný elipsoid, je použit elipsoid WGS‑84.
Pokud je políčko Délky nastaveno na Grid, je zobrazena grid délka. To je prostá trigonometrická vzdálenost mezi dvěma soubory dvoudimenzních souřadnic. Pokud je souřadnicový systém úlohy nastaven jako Pouze měřítkový faktor a políčko Délky je nastaveno na Grid, software zobrazí ground délky vynásobené měřítkovým faktorem.
Při výpočtech v souřadnicovém systému Žádné zobrazení / transformace nastavte políčko Vzdálenosti na Grid. Software bude poté provádět standardní karteziánské výpočty. Jestliže vámi zadané grid souřadnice jsou souřadnicemi typu ground, poté nově vypočítané souřadnice budou také typu ground.
Grid délka mezi dvěma změřenými GNSS body nemůže být zobrazena, pokud jste nespecifikovali transformaci a zobrazení, nebo neprovedli kalibraci na okolní body.
V Trimble Access jsou všechny elipsoidické a ground délky rovnoběžné s elipsoidem.
Vyberte zaškrtávací pole Korekce z nadmořské výšky, pokud bude naměřená vzdálenost s totální stanicí opravena na délku na elipsoidu.
Ve většině případů společnost Trimble doporučuje zaškrtnout Korekce z nadmořské výšky (elipsoid) pro výpočet opravených grid souřadnic z totální stanice. Nicméně pokud byl elipsoid upraven pro výpočet ground souřadnic a výšky nebyly upraveny, nepoužívejte tuto korekci - například při používání úloh v souřadnicových systémech Minnesoty.
Korekce je provedena za použití průměrných výšek linie nad místním elipsoidem. Pokud oba dva konce linie nemají výšku, bude pro výpočet korekce použita výška zadaná v úloze.
Vzoreček pro výpočet:
Vodorovná délka na elipsoidu = HzDist x Poloměr / (Poloměr + AvHt)
HzDist: | Horizontální složka měřené délky |
Poloměr: | hlavní poloosa elipsoidu |
AvHt: | Průměrná výška měřené linie nad místním elipsoidem |
- V úlohách se souřadnicovým systémem ground je Korekce z nadmořské výšky vždy zaškrtnuta a nelze ji editovat. Je tomu proto, že korekce je používána ve výpočtech ground souřadnic.
- V úlohách s pouze měřítkovým faktorem není místní elipsoid dostupný, protože zde není geodetický souřadnicový systém. V takovém případě se používá pro výpočty korekce hlavní poloosa elipsoidu WGS‑84 (6378137.0 m) jako hodnota poloměru. Korekce hladiny moře v úlohách Pouze měřítko v takovém případě také používá výšky bodů, protože zde nejsou dostupné elipsoidické výšky.
- U úloh s pouze měřítkovým faktorem nemůžete nastavit implicitní výšku. To znamená, že pokud je aktivována Korekce z nadmořské výšky v úloze s pouze měřítkovým faktorem, musíte použít 3D body, jinak budou vypočítány prázdné souřadnice, protože nebude možné vypočítat korekci z nadmořské výšky.
Nastavení směru gridu souřadnic používané softwarem závisí na souřadnicovém systému, který jste definovali pro aktuální job. Políčko souřadnice gridu ukazuje, že se souřadnice zvětšují v jednom z následujících směrů:
- sever a východ
- jih a západ
- sever a západ
- jih a východ
Následující obrázek ukazuje výsledek každého nastavení.
Zobrazený a používaný azimut softwarem závisí na souřadnicovém systému, který jste definovali pro aktuální úlohu:
- Pokud jste definovali jak transformaci, tak zobrazení, nebo jste vybrali Pouze měřítkový faktor, je zobrazen grid azimut.
- Pokud jste nedefinovali transformaci a/nebo žádné zobrazení, je zobrazen nejlepší dostupný azimut. Grid azimut je první volbou, poté následuje místní elipsoidický azimut a poté WGS‑84 elipsoidický azimut.
- Pokud používáte laserový dálkoměr, je zobrazen magnetický azimut.
Pokud je pro vybraný souřadnicový systém vyžadováno zobrazení jižního azimutu, pole jižního azimutu je nastaveno na Ano. Všechny azimuty se stále zvětšují ve směru hodinových ručiček. Následující diagram zobrazuje efekt, když je pole jižního azimutu nastaveno na hodnotu Ne nebo Ano.
Chcete-li použít Připojení na vztažné body na všechna měření vpřed provedená z Určení stanoviska Plus a Protínání a na všechna GNSS měření provedená v úloze s platnou kalibrací na okolní body.
Připojení na vztažné body používá odchylky z Určení stanoviska Plus, Protínání nebo GNSS kalibrace na okolní body k výpočtu rozdílů grid hodnot aplikovaných na následující observace provedená během měření. Každé měření je vyrovnáno podle své vzdálenosti ke každé orientaci (konvenční měření) nebo ke kalibrovanému bodu (GNSS měření). Následující vzoreček je použit pro výpočet váhy, kterou dostanou odchylky každé orientace nebo kalibrovaného bodu:
p = 1/D n kde:
p je váha orientace nebo kalibrovaného bodu
D je délka na orientaci nebo kalibrovaný bod
n je váhový exponent
Poté je vypočten vážený průměr a výsledné rozdíly jsou aplikovány na každá nová měření pro vyrovnání grid polohy.
Veliká hodnota váhového exponentu má za následek malý vliv (váhu) délky na orientaci nebo kalibrovaný bod.
Pro aplikaci Připojení na vztažné body musí mít určení stanoviska nebo kalibrace alespoň 3 známé body s 2D grid odchylkami. To je, když provádíte:
- Určení stanoviska Plus - musíte mít Hz V SD měření na minimálně 2 orientace, každá se známými 2D souřadnicemi.
- Protínání - musíte mít Hz V SD měření minimálně na 3 orientace, každá se známými 2D souřadnicemi.
- Kalibraci, musíte mít GNSS měření na minimálně 3 pevné body, každý se známými 2D souřadnicemi.
- Připojení na vztažné body bude používat GNSS kalibraci na okolní body pouze, když byla měřena v aktuální úloze. Je tomu proto, že GNSS kalibrace, která je součástí souřadnicového systému v aktualizované úloze, neobsahuje odchylky GNSS kalibrace.
- Pro Určení stanoviska Plus jsou známé souřadnice stanoviska vloženy do výpočtu Připojení na vztažné body. Ve výpočtu je dány souřadnicím stanoviska nulové grid odchylky.
- Připojení na vztažné body je pouze vyrovnání v 2D. Ve výpočtech připojení na vztažné body nejsou použity žádné výškové odchylky z určení stanoviska nebo kalibrace.
- Připojení na vztažné body za použití odchylek z GNSS kalibrace na okolní body je aplikováno na všechny body WGS‑84 v úloze, ne pouze na GNSS měření.
Ujistěte se, že orientace nebo vztažné body jsou okolo obvodu dané lokality. Neměřte mimo oblast obklopenou orientacemi (a pro Určení stanoviska Plus - stanoviskem). Připojení na vztažné body není mimo tento obvod platné.
Zobrazení 3D mapy je vždy orientováno na Referenční azimut. Mapa je ve výchozím nastavení orientován na sever, ale v případě potřeby můžete zvolit orientaci na Referenční azimut.
Ve výchozím nastavení pole Referenční azimut zobrazuje hodnotu zadanou v poli Referenční azimut na obrazovce Nastavení Cogo. Pole Referenční azimut je také zobrazeno v Nastavení mapy. Úpravou pole Referenční azimut na jedné obrazovce se aktualizuje hodnota Referenční azimut na druhé obrazovce. Při určování bodu při měření GNSS můžete také upravit hodnotu Referenčního azimutu, pokud vyberete Relativní k azimutu. v políčku Vytyčení. Viz Metody vytyčování GNSS.
Pole Referenční azimut se aktualizuje také v případě, kdy otočíte mapu a potom klepnete na tlačítko Obnovit limity , otočíte Limit box tak, aby plochy pole Limit boxu byly zarovnány s mapovými daty. Viz Pole limit.
Chcete-li změnit orientaci mapy, například přesněji zarovnat plochy Limit boxu s mapovými daty, jako je přední fasáda modelu, zadejte požadovanou hodnotu do pole Referenční azimut. Chcete-li najít referenční hodnotu azimutu, klepněte na čáru v mapě, na kterou chcete mapu orientovat, a potom klepněte na Zkontrolovat. V podokně revizí v případě potřeby vyberte řádek ze seznamu a klepněte na Podrobnosti.
Nastavte magnetickou deklinaci pro místní oblast, pokud jsou v softwaru Trimble Access použity magnetické směrníky. Můžete také použít magnetické směrníky, pokud vyberete Cogo / Výpočet bodu a použijete metodu Směrník – délka z bodu.
Magnetická deklinace definuje vztah mezi magnetickým severem a grid severem v úloze. Zadejte zápornou hodnotu, pokud je magnetický sever na západ od grid severu. Zadejte kladnou hodnotu, pokud je magnetický sever na východ od grid severu. Pokud například střelka kompasu ukazuje 7° na východ od grid severu, deklinace je +7° nebo 7°E.
- Používejte publikované hodnoty - pokud jsou dostupné.
- Jestliže v úloze nesouhlasí grid sever se zeměpisným severem vzhledem k definici souřadnicového systému (pravděpodobně pomocí GNSS kalibrace), poté to musí být bráno v úvahu u stanovené magnetické deklinaci.
Vyberte Rozšířenou podporu pro aktivaci jedné z následujících voleb:
- Měřítko nastavení stanice – viz Podrobnosti Určení stanoviska
- Helmertova transformace při protínání – viz Dokončení protínání
- Místní transformace – viz Transformace
- Projekce SnakeGrid – viz Zobrazení
Políčko Průměrování určuje, jak jsou průměrovány duplicitní body. Vyberte jednu z následujících voleb:
- Vážené
- Nevážené
Pokud je zvolena možnost Vážené, body pro průměrování mají váhy podle:
- GNSS polohu používají vodorovné a výškové přesnosti měření. U měření bez přesnosti a u vložených bodů se použijí přesnosti 10 mm v poloze a 20 mm ve výšce.
-
U konvenčních měření obsahujících měřenou šikmou délku, vodorovné a svislé směrodatné odchylky jsou vypočteny na základě směrodatných odchylek složek měření.
Směrodatné odchylky používané pro váhy u horizontální polohy jsou kombinací odchylek horizontálního směru a vodorovné vzdálenosti z protínání . Více informací viz.
Další informace naleznete v dokumentu Resection Computations in Trimble Access Reference Guide, který lze stáhnout ze stránky PDF příručky .
Průměrování používá Nejmenší čtverce k průměru bodů/pozorování uložených v úloze se stejným názvem.
- Pokud průměr zahrnuje pozice v libovolných souřadnicích kromě ECEF nebo Globální souřadnic, průměr se uloží jako mřížka.
- GNSS a konvenční měření obsahující šikmou délku jsou převedena na grid a poté zprůměrovány pomocí nejmenších čtverců. Průsečík úhlů u pouze konvenčního měření je vypočten pomocí nejmenších čtverců.
- Konvenční pouze úhlové měření se přidají do řešení pouze pokud zde nejsou jiné polohy nebo měření. Jakýkoliv Průměrný úhel otočení (MTA) zaměřený na bod je ignorován a při výpočtu průměru polohy jsou použita původní měření.
- Pokud průměr zahrnuje pouze pozice v ECEF nebo Globální souřadnicích, průměrná poloha mřížky se převede na Globální souřadnice a uloží se. Pokud průměr obsahuje pouze grid polohy a konvenční měření nebo směs typů poloh, poté bude průměrná grid poloha uložena jako grid.
Zprůměrovaná poloha není při změně výchozích poloh automaticky aktualizovaná. Například při změně kalibrace, transformaci nebo vymazání měření nebo při přidání měření stejného názvu se neaktualizuje. V takovém případě byste měly zprůměrovanou polohu přepočítat.