Nastavení mapy
Pomocí nastavení Mapa můžete změnit vzhled informací zobrazených na obrazovce Mapa a nakonfigurovat chování mapy.
Pro otevření nastavení Mapa klikněte na a poté vyberte Nastavení. Dostupné Režimy skenování závisí na připojeném přístroji:
Chcete-li změnit informace, které se zobrazují na mapě, například štítky a symboly, klepněte na a pak vyberte možnost ze seznamu.
Následující nastavení jsou specifická pro danou úlohu a musí být nastavena na mapě pro každou úlohu: vertikální zvětšovací stupnice, pozemní rovina a volby povrchu. Další nastavení platí pro všechny úlohy.
Chcete-li změnit informace zobrazené na mapě, klepněte pro zobrazení nebo skrytí na zaškrtávací políčko (políčka).
-
zobrazení názvu u bodů v mapě.
-
zobrazení kódů u bodů v mapě.
-
výšek
- body ze seznamu rozpisů
- (včetně souborů DXF nebo Shapefiles)
To display labels and elevations for points in data files such as DXF, RXL, or LandXML, use the check boxes in the Map data controls group (see below). Labels are not shown for points stored by Continuous topo.
Symboly
Chcete-li změnit symboly používané pro body a čáry, vyberte volbu z pole Symboly:
-
Vyberte Symboly tečky, chcete-li:
Zobrazit všechny body jednotným symbolem tečky.
Zobrazte prvky čáry a mnohoúhelníku pomocí jednoduchého plného nebo přerušovaného stylu čáry pole z knihovny prvků.
-
Vyberte Symboly metody pro:
-
Zobrazte body podle metody použité k vytvoření bodu. Například různé symboly se používají pro topoové body, kontrolní body, zadané body a body jako vsazené.
-
Zobrazte prvky čáry a mnohoúhelníku pomocí jednoduchého plného nebo přerušovaného stylu čáry pole z knihovny prvků.
-
-
Vyberte symboly knihovny funkcí, chcete-li:
-
Zobrazte body pomocí symbolu definovaného pro body stejného kódu prvku v souboru knihovny funkcí (FXL). Body, ke kterým není přidružen symbol prvku, jsou zobrazeny jako malý kruh.
-
Zobrazte prvky čáry a mnohoúhelníku pomocí vlastního stylu čáry z knihovny prvků.
-
Kreslení symbolů knihovny prvků vyžaduje, aby byla mapa po každém měření překreslena, aby se zobrazil symbol pro nový bod. Pokud se u velmi rozsáhlých jobů překreslování mapy zpomalí, zvažte změnu nastavení Symboly tak, aby se místo toho zobrazovaly symboly metod nebo symboly bodů.
Další informace o výběru stylů bodů a čar z knihovny funkcí naleznete v části Přidání nebo upravování knihovny prvků v Trimble Access.
Barva štítku
Chcete‑li změnit barvu použitou pro mapové štítky, vyberte ji ze seznamu Barva štítku.
Světelné efekty
Zaškrtávací políčko Světelné efekty určuje, zda se stínování a lom automaticky aplikují na povrchy. Světelné efekty dávají povrchům větší grafickou hloubku, ale na některých plochách mohou přinést stínování nebo lesklé efekty.
Tmavý režim
Zaškrtnutím políčka Tmavý režim změníte pozadí mapy na černé. To může být užitečné při práci za zhoršených světelných podmínek nebo pro lepší kontrast při práci se světlými liniemi.
Monochromatická mapa
Chcete-li zobrazit položky na mapě souborů ve stupních šedi, zaškrtněte políčko Monochromní mapa.
Zkratky štítků
Ve výchozím nastavení jsou názvy bodů a popisky kódu zkráceny tak, aby zobrazovaly pouze prvních 16 znaků. Chcete-li zobrazit celý popisek, zrušte zaškrtnutí políčka Zkratky štítků.
Automaticky najet na aktuální pozici
Pokud je aktuální poloha mimo obrazovku a předchozí pozice byla na obrazovce, zaškrtněte políčko Automaticky posouvat do aktuální polohy a automaticky vystřeďte mapu na aktuální pozici. Pokud není k dispozici žádná aktuální poloha, například během nastavení stanice, mapa se neposouvá.
Vertikální převýšení
Chcete‑li zvýraznit vertikální funkce, které mohou být příliš malé, abyste zjistili poměr k vodorovnému měřítku, zadejte do pole Vertikální zvětšení. Výchozí nastavení 1,00 je shodné měřítko horizontální a vertikální, což zajišťuje skutečné zobrazení dat.
Orientace mapy
Vyberte, zda bude půdorys mapy orientován na sever nebo na referenční azimut.
Zobrazení 3D mapy je vždy orientováno na Referenční azimut.
Ve výchozím nastavení zobrazuje pole Referenční azimut hodnotu zadanou v poli Referenční azimut na obrazovce Nastavení Cogo ve vlastnostech jobu (viz Nastavení Cogo). Úpravou pole referenčního azimutu na jedné obrazovce se aktualizuje hodnota referenčního azimutu na druhé obrazovce. Při měření bodu GNSS můžete také upravit hodnotu referenčního azimutu, když v poli Vytyčení vyberete možnost Relativní k azimutu. Viz Metody vytyčování GNSS.
Pole Referenční azimut se aktualizuje také v případě, kdy otočíte mapu a potom klepnete na tlačítko Obnovit limity , otočíte Limit box tak, aby plochy pole Limit boxu byly zarovnány s mapovými daty. Viz Pole limit.
Chcete-li změnit orientaci mapy, například přesněji zarovnat plochy Limit boxu s mapovými daty, jako je přední fasáda modelu, zadejte požadovanou hodnotu do pole Referenční azimut. Chcete-li najít referenční hodnotu azimutu, klepněte na čáru v mapě, na kterou chcete mapu orientovat, a potom klepněte na Zkontrolovat. V podokně revizí v případě potřeby vyberte řádek ze seznamu a klepněte na Podrobnosti.
Informace o nastavení zobrazení dat v připojených souborech DXF, Shape, 12da a LandXML naleznete v odstavci Nastavení mapových dat pro soubory DXF, Shape, 12da a LandXML.
Pro Surpac (.str) soubory (používá se pouze s aplikací Doly) je vytvořen název pro každou volitelnou funkci v souboru a body a polylinie jsou umístěny do vrstev podle čísla stringu. Polylinie jsou pojmenovány na základě pojmenování použitého pro body, které je definují, ale pokud to nelze provést, je jim přiřazen název "L" plus jejich čítač v řetězcové vrstvě. Pokud mají body kódy, jsou tyto kódy respektovány.
Chcete-li zobrazit hodnoty stanice na liniích, obloucích, polylinií nebo trasách, zaškrtněte políčko Zobrazit hodnoty stanice stanice. Toto zaškrtávací políčko platí pro soubory DXF, návrhy tras RXL, trasy RXL, trasy LandXML, trasy GENIO nebo soubory 12da.
Pokud je hodnota intervalu stanice nula, nezobrazí se popisky stanice. Pokud je interval stanice 0, zobrazí se popisky stanic pro počáteční a koncové stanice a všechny stanice PI, PC nebo PT. Pokud je interval stanice číselnou hodnotou, zobrazí se popisky hodnot pro všechny stanice (v závislosti na měřítku přiblížení).
Chcete-li konfigurovat základní rovinu zobrazenou na mapě, zaškrtněte políčko Zobrazit základní rovinu a zadejte výšku základní roviny. Snímky pozadí z Trimble Maps nebo soubor s obrázky na pozadí se vykreslují ve výšce základní roviny.
Výška roviny ground je použita jako referenční při zobrazení mapy ve 3D. Není použito ve výpočtech.
Chcete-li změnit vzhled povrchů na mapě, vyberte v poli Zobrazit jednu z následujících možností:
- Barva gradientu
- Stínovaný
- Trojúhelníky
- Barva gradientu + přechody
- Obrys
V případě potřeby určete odsazení od povrchu v poli Odsazení k povrchu. Klepnutím na vyberte, zda má být odsazení použito svisle nebo kolmo k povrchu.
Chcete-li upravit povrch, například smazat některé trojúhelníky, viz Vytvoření povrchu z existujících bodů.
Chcete-li změnit vzhled povrchu trasy na mapě, vyberte jednu z následujících možností v poli Zobrazit:
- Barva gradientu
- Stínovaný
- Obrys
Možnosti bodového cloudu se vztahují pouze na skenování dat z Trimble SX10 nebo SX12 skenovací.
Konfigurace zobrazení mračen bodů na mapě:
-
Vyberte Barevný mód pro mračno bodů.
Vyberte... K... Barva skenu Označení skenu, ke kterému body patří Barva dle stanoviska Označení stanoviska, ze kterého byly měřeny body Intenzita šedi Označení odrazivosti bodů ve stupních šedi Barva dle intenzity Označení odrazivosti bodů pomocí barvy Barva podle výšky Označení výšky bodů pomocí barvy. Barva mračna bodů Zobrazení všech bodů stejnou barvou - Pokud vyberte Barvy podle výšky jako Režim barvy z bodu cloudu, zadejte hodnoty Minimální výška a Maximální výška.
- Vyberte Velikost bodu.
- Zvolte hodnotu pro Maximum povrchových bodů pro omezení počtu bodů používaných na vytvoření povrchu. Je-li pro povrch vybrán více než maximální počet bodů, software automaticky sníží vzorek pro splnění zvolené maximální hodnoty.
- Vyberte Zobrazit neumístěné skeny pro zobrazení skenů, vytvořených na stanovisku skenování. Skeny vytvořené na stanoviskách skenování jsou zobrazeny ve středu oblasti projektu v půdorysném zobrazení v 3D mapě.